خدمات مهندسی پروژه های انجام شده  >  تحلیل میدان های کوپله

تحلیل امپدانس رینگ پیزوالکتریک

اثر پیزوالکتریک، ویژگی گروهی از مواد هوشمند است که بر اثر اعمال ارتعاشات مکانیکی، ولتاژ متناوب تولید می‌کنند و یا با اعمال ولتاژ متناوب دچار ارتعاش می‌گردند. این ویژگی کلیدی، اساس کار مبدل‌های پیزوالکتریک است که با اعمال ولتاژ متناوب، دچار ارتعاش می‌شوند و امواج صوتی در محدوده التراسونیک تولید می‌کنند. در این پروژه با اعمال ولتاژ الکتریکی، رفتار ارتعاشی یک رینگ پیزوالکتریک در نرم‌افزار ANSYS مورد بررسی قرار گرفته است. برای جلوگیری از برخی فرکانس‌های ناخواسته، شیارهای عمیقی در سطح این رینگ ایجاد شده است که این شیارها توسط اپوکسی پر شده‌اند. با انجام تحلیل هارمونیک و اعمال ولتاژ به سطح رینگ پیزوالکتریک، میزان امپدانس بر حسب فرکانس بدست آمده است.

کلمات کلیدی: انسیس ورکبنچ، رینگ پیزو الکتریک، امپدانس، آنالیز هارمونیک

ANSYS Workbench, Piezoelectric Ring, Impedance, Harmonic Analysis

 

 

تحلیل الکترو مکانیکال و بهینه‌سازی میکروسوییچ

 Radio Frequency Micro Electro-Mechanical System (RF MEMS)

امروزه فناوری MEMS کاربرد گسترده­ای در میکروسوییچ ها، شتاب‌سنج­ها، سنسورهای فشار، میکرواپتیک‌ها و غیره پیدا کرده است. سیستم­های ارتباطی حرکت مداومی به سمت کوچکتر شدن و حذف پارازیت دارند. سوئیچ­های RF MEMS نیز برای طراحی ریز مدارها کاربرد گسترده‌ای دارند. در این تحلیل، رفتار یک نمونه سوییچ تحت میدان‌های کوپله الکتریکی و مکانیکی بررسی گردیده است. همچنین پارامترهای مختلف هندسه سوییچ، برای دستیابی به حداقل ولتاژ تحریک و حداکثر نیروی بازگرداننده و همچنین حداکثر نیروی تماسی بهینه‌سازی قرار شده و در نهایت مقاومت اهمی سوییچ بدست آمده است.

کلمات کلیدی:
تحلیل کوپله الکترومکانیکال، میکرو ییچ ، ولتاژ فروجهش

ANSYS Workbench Mechanical، Micro Electro-Mechanical Systems, MEMS, RF Switch, Pull-in Voltage

 

شبیه‌سازی و تست افت انتقال صوت ورق‌های آلومینیومی در امپدانس تیوب

یکی از تجهیزات کاربردی برای تعیین مشخصات آکوستیک مواد، دستگاه امپدانس تیوب (Impedance Tube) می‌باشد. یکی از مشکلات انجام آزمون در این دستگاه، نصب درست نمونه و عدم تاثیر تکیه‌گاه در نتایج آزمون می‌باشد. در این پروژه برای تعیین مشخصات آکوستیک ورق‌های آلومینیم، آزمونی در دستگاه امپدانس تیوب BSWA آزمایشگاه آکوستیک دانشگاه امیرکبیر انجام شده است. سپس برای تعیین خطاهای موجود در نتایج آزمون، دستگاه در محیط نرم‌افزار ANSYS مدل‌سازی و مشخص شده که تکیه‌گاه ورق، منبع اصلی خطا می‌باشد.

کلمات کلیدی:
تحلیل آکوستیک، امپدانس تیوب، افت انتقال صوت


ANSYS Workbench, Acoustic, BSWA Impedance Tube


 

 

 

تحليل کوپله نانوگريپر الكتروترمال (MEMS Electro thermal Nano-gripper)

نانوگریپر برای اسمبلی و جابجایی قطعات در مقیاس نانو و میکرو کاربرد دارد. مکانیزم تحریک این قطعه MEMS، ترکیبی از مکانیزم دنده‌شانه‌ای (Comb Drive) الکترواستاتیک و مکانیزم انبساط حرارتی می‌باشد. در این پروژه، نیرو و بازه جابجایی گریپر، ولتاژ و توان مورد نیاز و همچنین پایداری الکترواستاتیک (جلوگیری از پدیده pull in) توسط نرم‌افزار ANSYS مورد تحلیل قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:
تحلیل سازه‌ای نانوگریپر، تحلیل کوپله حرارتی- الکتریکی، ریز فناوری

Mechanical APDL، Nano-Gripper،, Comb Drive  MEMS، Pull-in

 

تحلیل میکرو سنسور MEMSمادون‌ قرمز

یکی از روش‌های پردازش و ایجاد تصاویر مادون قرمز، استفاده از مجموعه‌ای از قطعات MEMS است. این قطعات از دو بازو و یک صفحه تشکیل شده است. با تابش اشعه مادون قرمز بر صفحه این قطعه که از لایه‌ای از جنس SiO2 پوشیده شده است، بخش زیادی از انرژی آن جذب می­شود. حرارت ایجاد شده به بازوهای دو جنسی منتقل و باعث خم شدن آن‌ها و تغییر وضعیت صفحه می‌شود. این تغییر وضعیت، موجب تغییر ظرفیت خازنی بین صفحه و صفحه زمین و ارسال سیگنال می‌شود. وقتی تعدادی از این قطعات در کنار هم قرار داده می‌شوند می‌توان از آن‌ها برای ایجاد تصویر مادون قرمز استفاده کرد. در این تحلیل قطعه MEMS با استفاده از میدان‌های کوپله الکترومکانیکال و ترمومکانیکال مورد بررسی قرار گرفته است.

کلمات کلیدی:
ریز حسگر، مادون قرمز، دوربین

Mechanical APDL، MEMS, Capacitive Sensing، IR imaging، Focal Plane Array (FPA) imaging،

 

 

 

تحلیل ارتعاش آزاد نانو لایه مارپیچ با خواص پیزوالکتریک (spiral nanofilms with piezoelectric properties)

در دهه اخیر پیشرفت‌های قابل ملاحظه­ای در زمینه تکنولوژی‌های میکرونی و نانو انجام شده است. غشاهای نازک که از یک یا دو لایه مولکول تشکیل شده‌اند، در میکروالکترونیک‌ها، سنسورهای مختلف، سیستم­های ضبط و ذخیره مغناطیسی و نوری، تجهیزات میکرو و نانو الکترومکانیکال MEMS/NEMS))، اپتیک، مهندسی تریبولوژیک، حفاظت در برابر خوردگی و دماهای بالا و غیره بسیار کاربرد دارد.  در این تحلیل فرکانس­های طبیعی نانولایه مارپیچ با خواص پیزوالکتریک بدست آمده است و با مقالات تئوری در این زمینه مقایسه  شده است.

کلمات کلیدی:

ANSYS Workbench Mechanical، MEMS، NEMS، Piezoelectric، Modal

 

 

تحلیل سازه­ای سوییچ هیبرید MEMSبراي كاربردهاي فركانس بالا و مايكروويو

در این تحلیل با استفاده از میدان‌های کوپله حرارتی- الکتریکی، یک سوییچ ولتاژ پایین هیبرید (الکترواستاتیک و الکتروترمال) مورد بررسی قرار گرفته است. با استفاده از آنالیزهای مودال، الکترواستاتیک، حرارتی و دینامیک، پارامترهای طراحی سوییچ بررسی شده‌اند.

                                                                                                                                               کلمات کلیدی:

تحلیل سوییچ MEMS با تحريكالكترواستاتيكي و حرارتي

 Mechanical APDL، Micro Electro-Mechanical Systems، MEMS for high-frequency application، Modal، Transient